7Links WLR-1240
From TechInfoDepot
Jump to navigationJump to search
| abgn+ac (AC1200) | |
|---|---|
| WLAN Repeater | |
|
| |
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Status Unknown |
| OpenWrt | Supported |
| Tomato any flavor | Incompatible |
| Gargoyle | Status Unknown |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | 7Links WLR-1240 |
| FCC ID (fcc.io) | none specified |
| FCC ID (fcc.report) | none specified |
| Type | access point |
| CPU1 | MediaTek MT7628AN |
| CPU1 Type | MIPS 24KEc |
| CPU1 Speed | 580 MHz |
| Flash1 Chip | Brand? Model? |
| Flash1 Size | 8 MiB8,388,608 B <br />65,536 Kib <br />8,192 KiB <br />64 Mib <br />0.00781 GiB <br /> (SPI NOR) |
| RAM1 Size | 64 MiB 67,108,864 B <br />524,288 Kib <br />65,536 KiB <br />512 Mib <br />0.0625 GiB <br /> |
| RAM1 Chip | Brand? Model? |
| ETH chip1 | MediaTek MT7628AN |
| Ethernet Port Count | 1-100MbE-LAN |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u |
|
802dot11 OUI: none specified | |
| Expansion IF types | none specified |
| PoE | 802.3af, standard |
| Power | 12 VDC, 1 A |
| Connector type |
barrel 5.5 mm (OD) 2.1 mm (ID) |
| Serial Port (UART) | yes, 3.3V TTL |
|
| |
|
| |
| Other | |
|
| |
| 3rd Party Firmware Support |
OpenWrt • (List | Dev | DLs) |
| Radio 1 | |
| Chip1 | MediaTek MT7628AN |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 2x2:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Radio 2 | |
| Chip1 | MediaTek MT7613 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 2x2:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a/n/ac |
| 802.11ac | up to 867 Mbps |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 5 GHz |
For a list of all currently documented MediaTek chipsets with specifications, see MediaTek.
Flashing
| NOTE: During configuration or flashing a device, the only things that should be hooked to the device is the computer and power. |
Flashing OpenWrt
| This device is NOT RECOMMENDED for future use with OpenWrt due to low flash/ram.
DO NOT BUY DEVICES WITH 8MB FLASH / 64MB RAM if you intend to flash an up-to-date and secure OpenWrt version onto it! See 8/64 warning for details. This device does not have sufficient resources (flash and/or RAM) to provide secure and reliable operation. This means that you will not be able to install many packages, and that you might experience crashes due to OOM situations more or less often. See OpenWrt on 8/64 devices what you can do now. |
Target: ramips
Subtarget: mt76x8
Package architecture: mipsel_24kc
Supported Since Commit
Support started version: 24.10.0
Current supported version: 24.10.5
Subtarget: mt76x8
Package architecture: mipsel_24kc
Supported Since Commit
Support started version: 24.10.0
Current supported version: 24.10.5
Unsupported Functions:
DFS
LAN Hardware: MediaTek MT7628
WLAN Hardware: MediaTek MT7628, MediaTek MT7613
WLAN Comment: 2.4GHz: 2x2:2 MIMO, 5GHz: 2X2:2 MIMO
Installation method(s):
see git-commit
DFS
LAN Hardware: MediaTek MT7628
WLAN Hardware: MediaTek MT7628, MediaTek MT7613
WLAN Comment: 2.4GHz: 2x2:2 MIMO, 5GHz: 2X2:2 MIMO
Installation method(s):
see git-commit
| git • >> |
|---|
ramips: add support for 7Links WLR-1240 The WLR-1240 (ZX-5434) is an AC1200 Wave 2 outdoor repeater with omnidirectional antennas for wall or pole mounting. The device is manufactured by Todaair and meant to be used with a tuya-based app, there is no webinterface for configuration. Specifications: - MT7628AN, 8 MiB SPI NOR flash, 64 MiB RAM, 2x2 802.11n - MT7613 2x2 802.11ac Wave 2 - 802.3af PoE or 12V 1A 5.5x2.1 power supply (included) - top RGB LED ring TFTP installation: - rename sysupgrade to `firmware_auto.bin` - provide at 192.168.1.10 during boot HTTP installation: - keep reset button pressed for 5 seconds during power on (light blue LED flashes slowly, then quickly to confirm, then remains steady on) - recovery web interface is at 192.168.1.1, upload sysupgrade Opening the device - use suction cup to remove top cap within LED ring - two screws are located in holes underneath silicone sealant - two further screws are located at the bottom initramfs boot - open device, connect serial console (pins are labelled) - keep pressing `4` during second tftp attempt to enter uboot shell - run `tftpboot 82000000` to avoid memory overlap, then `bootm` |
Categories:
- 7Links
- Embedded system/access point
- Embedded System MediaTek
- Embedded System MT7628AN
- MediaTek
- Embedded System MIPS 24KEc
- Embedded System
- OpenWrt Supported
- Has Mimo Status
- Embedded System IEEE 802.11b/g/n
- Embedded System MT7613
- Embedded System IEEE 802.11a/n/ac
- Dual-Radio Wireless Embedded System
- Wireless Embedded System
- Dual-Band
- English Documentation