Belkin F6D6230-4
From TechInfoDepot
Jump to navigationJump to search
| abgn (AN600) | |
|---|---|
| Double N+ Wireless Router | |
|
| |
| Wikipedia | Belkin |
| InfoDepot Wiki | Belkin F6D6230-4 v1 |
| WikiDevi.wi-cat.ru | Belkin F6D6230-4 |
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Not Supported |
| OpenWrt | Status Unknown |
| Tomato any flavor | Status Unknown |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | Belkin F6D6230-4 v1 |
| FCC ID (fcc.io) | K7SF6D6230V1 |
| FCC ID (fcc.report) | K7SF6D6230V1 |
| IC ID | 3623A-F6D6230V1 |
| Type | wireless router |
| CPU1 | Broadcom BCM4718A1 |
| CPU1 Type | MIPS 74Kc |
| CPU1 Speed | 480 MHz |
| Flash1 Chip | Macronix MX29LV640EBTI-70G |
| Flash1 Size | 8 MiB 8,388,608 B <br />65,536 Kib <br />8,192 KiB <br />64 Mib <br />0.00781 GiB <br /> (Parallel) |
| RAM1 Size | 64 MiB 67,108,864 B <br />524,288 Kib <br />65,536 KiB <br />512 Mib <br />0.0625 GiB <br /> |
| RAM1 Chip | Winbond W9751G6IB-25 |
| ETH chip1 | Broadcom BCM4718A1 |
| Switch | Broadcom BCM53115 |
| Ethernet Port Count |
1-WAN 4-1GbE-LAN |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u/3ab |
|
802dot11 OUI: none specified | |
| Expansion IF types | USB 2.0 |
| USB ports | 1 |
| USB Hub Compatible | Untested |
| Power | 15 VDC, 1.25 A |
| Connector type | barrel |
|
| |
|
| |
| Other | |
|
Default IP address: 192.168.2.1 | |
| Manuf/OEM/ODM | Arcadyan |
| Retail | |
| FCC approval date | 23 October 2009 |
| Country of manuf | China |
| Radio 1 | |
| Chip1 | Broadcom BCM4718A1 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 2x2:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Radio cor_rev | 17 |
| Radio 2 | |
| Chip1 | Broadcom BCM43224 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | U.FL |
| MIMO status | 2x2:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a/n |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 5 GHz |
For a list of all currently documented Broadcom chipsets with specifications, see Broadcom.
For a list of all currently documented Belkin devices with specifications, see Belkin.
Overview
"P/N: 141711620000J REV:01" is silkscreened on the board in the FCC photos.
Links of Interest
Pictures
Notes
Firmware header looks like this:
0000 0000: 16 81 01 00 00 10 66 00 8E 4A 0A DC 00 00 01 00 ......f. .J...... 0000 0010: 1C 00 00 00 0C 80 18 00 00 00 00 00 5D 00 00 01 ........ ....]... 0000 0020: 00 10 AF 3F 00 00 00 00 00 00 00 1C 02 AD F5 3C ...?.... .......< 0000 0030: 7A 84 F2 DF 11 14 2C 44 EC 69 C1 0A 73 BB F5 6A z.....,D .i..s..j
Using this as a guide: http://www.midnightcode.org/papers/OpenWRT%20on%20the%20Belkin%20F5D7230-4.pdf
00: 16 81 01 00 - belkin magic
04: 00 10 66 00 - length. size of whole file including magic (i.e. ls -la) 0x661000 08: CRC32 from 0xC (32bit LE inverted) Doesn't seem to match... 0C: 00 00 01 00 - Version 0x100000 (1.0?) 10: 1C 00 00 00 - offset of some sort to next section? 14: 0C 80 18 00 - = 0x18800C - where mtdblock2 starts (around 6.5M - rootfs) 18: 00 00 00 00 - ? 1C: 5D 00 00 01 - = 0x100005D 20: 00 10 AF 3F - 24: 00 00 00 00 - 28: 00 00 00 1C - 2C: 02 AD F5 3C One way is using the Broadcom CFE (accessed via the internal serial port 115200 baud, and pressing SPACE when directed).
The default ip address can be overriden, e.g.
ifconfig eth0 -addr=192.168.2.243 -mask=255.255.255.0 -gw=192.168.2.1 -dns=192.168.2.1
Then at f6d6230-4v1000_ww_1.00.19.bin can be uploaded via the web console:
http://192.168.2.243 (from the example above).
Categories:
- Belkin
- Embedded system/wireless router
- Embedded System Broadcom
- Embedded System BCM4718A1
- Broadcom
- Embedded System MIPS 74Kc
- Embedded System
- Embedded System BCM53115
- Manuf Arcadyan
- Has Mimo Status
- Embedded System IEEE 802.11b/g/n
- Embedded System BCM43224
- Embedded System IEEE 802.11a/n
- Dual-Radio Wireless Embedded System
- Wireless Embedded System
- Dual-Band
- English Documentation