Hewlett Packard Enterprise 1920-24G-PoE+ (JG925A)
From TechInfoDepot
Jump to navigationJump to search
| HPE OfficeConnect 1920 24-Port PoE+ Gig Smart Switch | |
|
| |
| WikiDevi.wi-cat.ru | Hewlett Packard Enterprise 1920-24G-PoE%2B (JG925A) |
|---|---|
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Status Unknown |
| OpenWrt | Status Unknown |
| Tomato any flavor | Incompatible |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | HPE 1920-24G-PoE+ |
| Model part number | JG925A |
| CPU1 | Realtek RTL8382M |
| CPU1 Type | MIPS 4KEc |
| CPU1 Speed | 500 MHz |
| CPU2 | Nuvoton M0516LDE |
| CPU2 Speed | 50 MHz |
| Flash1 Chip | Macronix MX25L25635FMI-10G |
| Flash1 Size | 32 MiB33,554,432 B <br />262,144 Kib <br />32,768 KiB <br />256 Mib <br />0.0313 GiB <br /> |
| Flash2 Chip | Nuvoton M0516LDE |
| Flash2 Size | 64 KiB 0.0625 MiB <br />65,536 B <br />512 Kib <br />0.5 Mib <br />6.103516e-5 GiB <br /> |
| RAM1 Size | 128 MiB134,217,728 B <br />1,048,576 Kib <br />131,072 KiB <br />1,024 Mib <br />0.125 GiB <br /> |
| RAM1 Chip | Samsung K4B1G0846G-BCH9 |
| RAM2 Size | 4 KiB 0.00391 MiB <br />4,096 B <br />32 Kib <br />0.0313 Mib <br />3.814697e-6 GiB <br /> |
| RAM2 Chip | Nuvoton M0516LDE |
| ETH chip1 | Realtek RTL8382M |
| ETH chip2 | Realtek RTL8218B |
| ETH chip3 | Realtek RTL8218B |
| ETH chip4 | Realtek RTL8214FC |
| Switch | Realtek RTL8382M |
| Ethernet Port Count | 24-1GbE |
| Ethernet connector | 8P8C |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u/3ab |
| Auto-MDIX | supported |
| Jumbo frame | yes |
| Switch Class | managed |
|
Ethernet OUI: 2C:23:3A | |
| Expansion IF types | SFP |
| SFP ports | 4 |
| Power | 100-240 VAC ~ 50/60 Hz, 3.3 A |
| Connector type | C13 |
| Serial Port (UART) | yes, RJ45 console, (115200 8N1) |
| Other | |
|
| |
| Manuf/OEM/ODM | H3C 1920-24G-POE+ VER.A |
|
Flags: SFP ports, PoE+ Switch, STP, MSTP, RSTP, LACP, SNMP, dual fan, heatsink, metal case | |
| Retail | |
| ASIN |
B00O1A6II8 multiple uses |
| Country of manuf | China |
For a list of all currently documented Nuvoton MCU's with specifications, see Nuvoton.
For a list of all currently documented Realtek chipsets with specifications, see Realtek.
For a list of all currently documented HPE devices with specifications, see HPE.
Overview
Specifications
- Processor: Realtek RTL8382M Multi-Layer Managed Switch
- Controller with Embedded MIPS 4KEc @500MHz
- Flash/RAM: 32MB (SPI NOR) Flash, 128MB (DDR3) SDRAM
- 24x Gigabit PoE+ Ethernet ports, 4x GbE SFP ports
- 180W PoE budget, 56Gbps switching capacity
Models
Model Hewlett Packard Switch HP 1920-8G JG920A Switch (8x 1GbE, fanless) HP 1920-8G-PoE+ JG922A Switch (8x 1GbE, 180W PoE+) HP 1920-8G-PoE+ JG921A Switch (8x 1GbE, 65W PoE+) HP 1920-16G JG923A Switch (16x 1GbE) HP 1920-24G JG924A Switch (24x 1GbE) HP 1920-24G-PoE+ JG925A Switch (24x 1GbE, 2x SFP, 180W PoE+) HP 1920-24G-PoE+ JG926A Switch (24x 1GbE, 2x SFP, 370W PoE+) HP 1920-48G JG927A Switch (48x 1GbE, 4x SFP) HP 1920-48G-PoE+ JG928A Switch (48x 1GbE, 4x SFP, 370W PoE++) HPE 1920S-8G JL380A Switch (8x 1GbE, fanless) HPE 1920S-8G-PoE+ JL383A Switch (8x 1GbE, 65W PoE+, fanless) HPE 1920S-24G JL381A Switch (24x 1GbE, 2x SFP) HPE 1920S-24G JL382A Switch (24x 1GbE, 2x SFP) HPE 1920S-24G-PoE+ JL384A Switch (24x 1GbE, 2x SFP, 185W PoE+) HPE 1920S-24G-PoE+ JL385A Switch (24x 1GbE, 2x SFP, 370W PoE+) HPE 1920S-48G-PoE+ JL386A Switch (48x 1GbE, 4x SFP, 370W PoE+)
Links of Interest
- Switch (WEB-Managed, 24x 1GbE PoE+ + 4x SFP ports, Fanless, Rack-mounting, 19")
H3C is a subsidiary of HP (which completed its acquisition with 3Com in April 2010)
Flashing
| NOTE: During configuration or flashing a device, the only things that should be hooked to the device is the computer and power. |
Flashing OpenWrt
Target: realtek
Subtarget: rtl838x
Package architecture: mips_4kec
Supported Since Commit
Support started version: 24.10.0
Current supported version: 24.10.5
Subtarget: rtl838x
Package architecture: mips_4kec
Supported Since Commit
Support started version: 24.10.0
Current supported version: 24.10.5
LAN Hardware: Realtek RTL8382M
WLAN Hardware: none
Installation method(s):
see git-commit
Recovery method(s):
see git-commit
WLAN Hardware: none
Installation method(s):
see git-commit
Recovery method(s):
see git-commit
Please insert instructions here
Pictures
See also
- Hewlett Packard Enterprise 1920-8G (JG920A)
- Hewlett Packard Enterprise 1920-8G-PoE+ (JG921A)
- Hewlett Packard Enterprise 1920-8G-PoE+ (JG922A)
- Hewlett Packard Enterprise 1920-16G (JG923A)
- Hewlett Packard Enterprise 1920-24G (JG924A)
- Hewlett Packard Enterprise 1920-24G-PoE+ (JG925A)
- Hewlett Packard Enterprise 1920-24G-PoE+ (JG926A)
- Hewlett Packard Enterprise 1920-48G (JG927A)
- Hewlett Packard Enterprise 1920-48G-PoE+ (JG928A)