IgniteNet SunSpot AC Wave2
From TechInfoDepot
Jump to navigationJump to search
| abgn+ac (AC2600) | |
|---|---|
| Cloud-Managed 802.11ac Wave2 Access Point | |
|
| |
| Homepage | Product page |
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Status Unknown |
| OpenWrt | Supported |
| Tomato any flavor | Incompatible |
| Gargoyle | Status Unknown |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | IgniteNet SunSpot AC Wave2 |
| FCC ID (fcc.io) | HEDSSW2AC2600 |
| FCC ID (fcc.report) | HEDSSW2AC2600 |
| Type | access point |
| CPU1 | Qualcomm Atheros IPQ8068 |
| CPU1 Type | ARMv7 Cortex-A15 |
| CPU1 Speed | 1.4 GHz ( 2 cores ) |
| Flash1 Chip | Macronix MX30UF1G18AC |
| Flash1 Size | 128 MiB 134,217,728 B <br />1,048,576 Kib <br />131,072 KiB <br />1,024 Mib <br />0.125 GiB <br /> (NAND) |
| Flash2 Chip | Winbond W25Q128FW |
| Flash2 Size | 16 MiB16,777,216 B <br />131,072 Kib <br />16,384 KiB <br />128 Mib <br />0.0156 GiB <br /> (SPI NOR) |
| RAM1 Size | 256 MiB 268,435,456 B <br />2,097,152 Kib <br />262,144 KiB <br />2,048 Mib <br />0.25 GiB <br /> (DDR3L) |
| RAM1 Chip | Winbond W631GU6KB-12 x 2 |
| ETH chip1 | Qualcomm Atheros IPQ8068 |
| Switch | Qualcomm Atheros IPQ8068 |
| Ethernet Port Count | 2-1GbE-LAN |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u/3ab |
|
802dot11 OUI: none specified | |
| Stock bootloader | U-Boot |
| Expansion IF types | none specified |
| PoE | 802.3at, standard |
| Power | 12 VDC, 2 A |
| Serial Port (UART) | yes, (115200 8N1) |
|
| |
|
| |
| Other | |
|
| |
| 3rd Party Firmware Support |
OpenWrt • (List | Dev | DLs) |
| Radio 1 | |
| Chip1 | Qualcomm Atheros QCA9994 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 4x4:4 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| N-QAM | up to 800 Mbps |
| 802.11n | up to 600 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Radio 2 | |
| Chip1 | Qualcomm Atheros QCA9994 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 4x4:4 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a/n/ac |
| 802.11ac | up to 1733 Mbps |
| 802.11n | up to 600 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 5 GHz |
For a list of all currently documented Qualcomm Atheros (QCA) chipsets with specifications, see Qualcomm Atheros.
For a list of all currently documented IgniteNet devices with specifications, see IgniteNet.
Flashing
| NOTE: During configuration or flashing a device, the only things that should be hooked to the device is the computer and power. |
Flashing OpenWrt
Target: ipq806x
Subtarget: generic
Package architecture: arm_cortex-a15_neon-vfpv4
Supported Since Commit
Support started version: 25.12.0
Current supported version: 25.12.1
Subtarget: generic
Package architecture: arm_cortex-a15_neon-vfpv4
Supported Since Commit
Support started version: 25.12.0
Current supported version: 25.12.1
WLAN Hardware: 2x Qualcomm Atheros QCA9994
Installation method(s):
GUI OEM, see git-commit
Installation method(s):
GUI OEM, see git-commit
| git • >> |
|---|
ipq806x: add support for IgniteNet SunSpot AC Wave2 The IgniteNet SS-W2-AC2600 is an 802.11ac outdoor (IP-55) access point. FCC ID: HEDSSW2AC2600 Specification: - Qualcomm dual-core IPQ8068 @ 1.4 GHz - 256 MB of DDR3L RAM (2x Winbond W631GU6KB-12) - 16 MB of SPI NOR (Winbond W25Q128FW) - 128 MB of NAND (Macronix MX30UF1G18AC) - Qualcomm QCA9994 2.4GHz 802.11bgn - Qualcomm QCA9994 5GHz 802.11ac - 2 x 10/100/1000 Mbit/s Ethernet - 115200, 8N1 RS-232 console (unpopulated RJ-45) - Reset button - Power and WLAN LEDs - Powered via 802.3at PoE or 12V 2A barrel connector |
Categories:
- IgniteNet
- Embedded system/access point
- Embedded System Qualcomm Atheros
- Embedded System IPQ8068
- Qualcomm Atheros
- Embedded System ARMv7
- Embedded System Cortex-A15
- OpenWrt Supported
- Embedded System QCA9994
- Has Mimo Status
- Embedded System IEEE 802.11b/g/n
- Embedded System IEEE 802.11a/n/ac
- Dual-Radio Wireless Embedded System
- Wireless Embedded System
- Dual-Band
- Embedded System
- English Documentation