Linksys EA9200
From TechInfoDepot
Jump to navigationJump to search
| abgn+ac (AC32003R) | |
|---|---|
| AC3200 Tri-Band Smart Wi-Fi Router | |
|
| |
| Homepage | Product page |
| Support | Support page |
| Wikipedia | Linksys routers |
| WikiDevi.wi-cat.ru | Linksys EA9200 |
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Status Unknown |
| OpenWrt | Supported |
| Tomato any flavor | Status Unknown |
| Gargoyle | Status Unknown |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | Linksys EA9200 (4A) |
| FCC ID (fcc.io) | Q87-EA9200 |
| FCC ID (fcc.report) | Q87-EA9200 |
| IC ID | 3839A-EA9200 |
| Type | wireless router |
| CPU1 | Broadcom BCM4709A0 |
| CPU1 Type | ARMv7 Cortex-A9 |
| CPU1 Speed | 1.0 GHz ( 2 cores ) |
| Flash1 Chip | Spansion S34ML01G100TFI00 |
| Flash1 Size | 128 MiB 134,217,728 B <br />1,048,576 Kib <br />131,072 KiB <br />1,024 Mib <br />0.125 GiB <br /> (NAND) |
| RAM1 Size | 256 MiB 268,435,456 B <br />2,097,152 Kib <br />262,144 KiB <br />2,048 Mib <br />0.25 GiB <br /> |
| RAM1 Chip | Samsung K4B2G1646Q-BCK0 |
| ETH chip1 | Broadcom BCM4709A0 |
| Switch | Broadcom BCM4709A0 |
| Ethernet Port Count |
1-1GbE-WAN 4-1GbE-LAN |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u/3ab |
|
802dot11 OUI: none specified | |
| Stock bootloader | CFE |
| Stock FW OS | Linux |
| Expansion IF types | USB 3.0, USB 2.0 |
| USB ports | 2 |
| USB Hub Compatible | Untested |
| Power | 12 VDC, 3.5 A |
| Connector type | barrel |
| Serial Port (UART) | looks like it |
|
Flags: | |
|
Additional chips | |
| Other | |
|
| |
| Manuf/OEM/ODM | Arcadyan WG9117B AC33 |
| 3rd Party Firmware Support |
OpenWrt • (List | Dev | DLs) |
| Retail | |
| Availability | End of Life |
| FCC approval date | 03 October 2014 |
| ASIN |
B00ON7AX3U |
| Country of manuf | China |
| Radio 1 | |
| Chip1 | Broadcom BCM43602 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | U.FL, RP-SMA |
| MIMO status | 3x3:3 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a/n/ac |
| 802.11ac | up to 1300 Mbps |
| N-QAM | up to 600 Mbps |
| 802.11n | up to 450 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 5 GHz |
| Radio cor_rev | 40 |
| Radio 2 | |
| Chip1 | Broadcom BCM43602 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | U.FL, RP-SMA |
| MIMO status | 3x3:3 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a/n/ac |
| 802.11ac | up to 1300 Mbps |
| N-QAM | up to 600 Mbps |
| 802.11n | up to 450 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 5 GHz |
| Radio cor_rev | 40 |
| Radio 3 | |
| Chip1 | Broadcom BCM43602 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | U.FL, RP-SMA |
| MIMO status | 3x3:3 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| N-QAM | up to 600 Mbps |
| 802.11n | up to 450 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 2.4 GHz |
For a list of all currently documented Broadcom chipsets with specifications, see Broadcom.
For a list of all currently documented Linksys devices with specifications, see Linksys.
Overview
"P/N: 141911720033J R01" is silkscreened on the board in the FCC photos.
- OEM: Arcadyan WG9117BAC33
Wi-Fi Certified : WFA56630 (as of 10/15/2014)
Specifications
- CPU: Broadcom BCM4709A0 @1 GHz DualCore SoC (ARM Cortex A9)
- WLAN: Broadcom BCM43602 - 3T3R 2.4/5 GHz 802.11abgn/ac (256-QAM)
- integrated CPU @320MHz (ARM Cortex R4) w/ embedded 960KB SRAM
- Broadcom BCM43602 Press release
- Broadcom Tri-Band Press release
- This is a tri-radio device - it's using three BCM43602s (like other Broadcom
- XStream gear, such as the Netgear R8000 and ASUS RT-AC3200).
Links of Interest
Reviews
-
- - 2.4 GHz Power Amps (x3)
- 5 GHz radio: 2x Broadcom BCM43602
- - 5 GHz Power Amps (x3)
- PCIe: PLX Technology PEX8603 - 3-lane, 3-port PCIe switch
- Switch: in Broadcom BCM4709A0 - GbE (1x WAN, 4x LAN)
Flashing
| NOTE: During configuration or flashing a device, the only things that should be hooked to the device is the computer and power. |
Flashing OpenWrt
| Devices with Broadcom WiFi chipsets have limited OpenWrt supportability (due to limited FLOSS driver availability for Broadcom chips). Consider this when choosing a device to buy, or when deciding to flash OpenWrt on your device because it is listed as supported. See Broadcom WiFi for details. |
Target: bcm53xx
Subtarget: generic
Package architecture: arm_cortex-a9
Supported Since Commit
Support started version: 21.02.2
Current supported version: 24.10.4
Subtarget: generic
Package architecture: arm_cortex-a9
Supported Since Commit
Support started version: 21.02.2
Current supported version: 24.10.4
LAN Hardware: Broadcom BCM4709A0
WLAN Hardware: Broadcom BCM43602
Installation method(s):
unknown
WLAN Hardware: Broadcom BCM43602
Installation method(s):
unknown
| git • >> |
|---|
bcm53xx: enable Linksys EA6300 & EA9200 builds Both should be supported since: 1. Adding NVMEM driver for NVRAM 2. Using NVRAM info for determining active firmware partition Linksys EA9500 uses very similar design and works fine. |
See Also
Categories:
- Linksys
- Embedded system/wireless router
- Embedded System Broadcom
- Embedded System BCM4709A0
- Broadcom
- Embedded System ARMv7
- Embedded System Cortex-A9
- Manuf Arcadyan
- OpenWrt Supported
- Embedded System BCM43602
- Has Mimo Status
- Embedded System IEEE 802.11a/n/ac
- Embedded System IEEE 802.11b/g/n
- Triple-Radio Wireless Embedded System
- Wireless Embedded System
- Tri-Band
- Embedded System
- Wi-Fi Certified
- English Documentation