Mercusys MR80X v3
From TechInfoDepot
Jump to navigationJump to search
This article's use of red links may need cleanup. |
| abgn+ac+ax (AX3000) | |
|---|---|
| AX3000 Wireless Dual Band Gigabit Router | |
|
| |
| Homepage | Product page |
| WikiDevi.wi-cat.ru | Mercusys MR80X v3 |
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Status Unknown |
| OpenWrt | Supported |
| Tomato any flavor | Incompatible |
| Gargoyle | Status Unknown |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | Mercusys MR80X v3 |
| FCC ID (fcc.io) | none specified |
| FCC ID (fcc.report) | none specified |
| Type | wireless router |
| CPU1 | MediaTek MT7981BA |
| CPU1 Type | ARM Cortex-A53 |
| CPU1 Speed | 1.3 GHz ( 2 cores ) 64-bit |
| Flash1 Chip | GigaDevice GD5F1GQ5UEYIGY |
| Flash1 Size | 128 MiB 134,217,728 B <br />1,048,576 Kib <br />131,072 KiB <br />1,024 Mib <br />0.125 GiB <br /> (SPI NAND) |
| RAM1 Size | 512 MiB 536,870,912 B <br />4,194,304 Kib <br />524,288 KiB <br />4,096 Mib <br />0.5 GiB <br /> |
| RAM1 Chip | Brand? Model? |
| ETH chip1 | MediaTek MT7981BA |
| Switch | MediaTek MT7531AE |
| Ethernet Port Count |
1-1GbE-WAN 3-1GbE-LAN |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u/3ab |
|
802dot11 OUI: none specified | |
| Stock bootloader | U-Boot |
| Expansion IF types | none specified |
| Power | 12 VDC, 1.5 A |
| Connector type | barrel |
| Serial Port (UART) | yes |
|
| |
|
| |
| Other | |
|
| |
| 3rd Party Firmware Support |
OpenWrt • (List | Dev | DLs) |
| Retail | |
| Country of manuf | China |
| Radio 1 | |
| Chip1 | MediaTek MT7981BA |
| Chip2 | MediaTek MT7976CN |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 2x2:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b/g/n/ax |
| 802.11ax | up to 574 Mbps |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Radio 2 | |
| Chip1 | MediaTek MT7981BA |
| Chip2 | MediaTek MT7976CN |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 2x3:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a/n/ac/ax |
| AX-QAM | up to 2402 Mbps |
| 802.11ax | up to 1201 Mbps |
| 802.11ac | up to 867 Mbps |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 5 GHz |
For a list of all currently documented MediaTek chipsets with specifications, see MediaTek.
For a list of all currently documented Mercusys devices with specifications, see Mercusys.
Flashing
| NOTE: During configuration or flashing a device, the only things that should be hooked to the device is the computer and power. |
Flashing OpenWrt
Target: mediatek
Subtarget: filogic
Package architecture: aarch64_cortex-a53
Supported Since Commit
Support started version: 24.10.2
Current supported version: 24.10.5
Subtarget: filogic
Package architecture: aarch64_cortex-a53
Supported Since Commit
Support started version: 24.10.2
Current supported version: 24.10.5
LAN Hardware: MediaTek MT7531AE
WLAN Hardware: MediaTek MT7981BA, MediaTek MT7976CN
WLAN Comment: 2.4GHz: 2x2:2 MIMO, 5GHz: 2x3:2 MIMO; 4 non-detachable 5dBi antennas
Installation method(s):
see git-commit
Recovery method(s):
see git-commit
WLAN Hardware: MediaTek MT7981BA, MediaTek MT7976CN
WLAN Comment: 2.4GHz: 2x2:2 MIMO, 5GHz: 2x3:2 MIMO; 4 non-detachable 5dBi antennas
Installation method(s):
see git-commit
Recovery method(s):
see git-commit
| git • >> |
|---|
mediatek: add support for Mercusys MR80X v3 This commit adds support for Mercusys MR80X(EU) v3 router. Device specification: - SoC: Mediatek MT7981b, Cortex-A53, 64-bit - RAM: 512MB - Flash: SPI NAND GigaDevice GD5F1GQ5UEYIGY (128 MB) - Ethernet: 4x 100/1000 Mbps LAN1,LAN2,LAN3 & WAN - Wireless: 2.4GHz (802.11 b/g/n/ax) - Wireless: 5GHz (802.11 a/n/ac/ax) - LEDs: 1 orange and 1 green status LEDs, 4 green gpio-controlled LEDs on ethernet ports - Buttons: 1 (Reset) - Bootloader: Main U-Boot - U-Boot 2022.01-rc4. Additionally, both UBI slots contain "seconduboot" (also U-Boot 2022.01-rc4) Installation (UART): - Place OpenWrt initramfs-kernel image on tftp server with IP 192.168.1.2 - Attach UART, switch on the router and interrupt the boot process by pressing 'Ctrl-C'. - Set the uboot environment for startup. setenv tp_boot_idx 0; setenv bootcmd bootm 0x46000000; saveenv If the bootarg is set to boot from ubi1, also change it to ubi0. - Load and run OpenWrt initramfs image. setenv serverip 192.168.1.2; setenv ipaddr 192.168.1.1; tftpboot initramfs-kernel.bin; bootm - Browse IP 192.168.1.1, upload the 'sysupgrade' image and do upgrade. Recovery: - Press Reset button and power on the router. - Navigate to U-Boot recovery web server (http://192.168.1.1/) and upload the OEM firmware. Stock layout: 0x000000000000-0x000000200000 : "boot" 0x000000200000-0x000000300000 : "u-boot-env" 0x000000300000-0x000003500000 : "ubi0" 0x000003500000-0x000006700000 : "ubi1" 0x000006700000-0x000006f00000 : "userconfig" 0x000006f00000-0x000007300000 : "tp_data" ubi0/ubi1 format: U-Boot at boot checks that all volumes are in place: +-------------------------------+ | Volume Name: uboot Vol ID: 0| | Volume Name: kernel Vol ID: 1| | Volume Name: rootfs Vol ID: 2| +-------------------------------+ MAC addresses: +---------+-------------------+-----------+ | | MAC | Algorithm | +---------+-------------------+-----------+ | label | 94:0C:xx:xx:xx:12 | label | | WAN | 94:0C:xx:xx:xx:13 | label+1 | | LAN | 94:0C:xx:xx:xx:12 | label | | WLAN 2g | 94:0C:xx:xx:xx:11 | label-1 | | WLAN 5g | 94:0C:xx:xx:xx:10 | label-2 | +---------+-------------------+-----------+ label MAC address was found in UBI partition "tp_data", file "default-mac". Signed-off-by: Schneider Azima Link: https://github.com/openwrt/openwrt/pull/18181 Signed-off-by: Hauke Mehrtens |
See also
This article's use of red links may need cleanup. |
- Mercusys MR90X (v1) • AX6000 (2.5G)
- Mercusys MR85X (v1) • AX3000 (2.5G)
- Mercusys MR80X (v3) • AX3000
- Mercusys MR70X • AX1800 (DW)
- Mercusys MR62X • AX1500
- Mercusys MR60X • AX1500
- Mercusys MR50G • AC1900 (DW)
- Mercusys MR30G • AC1200
- Mercusys MR30 • AC1200
- Mercusys MR20 • AC750
- Mercusys MR1800X • AX1800
- Mercusys MR1500X • AX1500
- Mercusys MR1900G • AC1900
- Mercusys MR1200G • AC1200
- Mercusys AC10 • AC1200 (DW)
- Mercusys AC12 • AC1200 (DW)
- Mercusys AC12G • AC1300 (DW)
- Mercusys Halo S12 • AC1200 (Spec.)
- Mercusys MW330HP • N300 (DW)
- Mercusys MW325R (V1/V2) • N300 (DW)
- Mercusys MW305R • N300
- Mercusys MW301R (V1/V2) • N300 (DW)
Categories:
- Mercusys
- Embedded system/wireless router
- Embedded System MediaTek
- Embedded System MT7981BA
- MediaTek
- Embedded System ARM
- Embedded System Cortex-A53
- Embedded System MT7531AE
- OpenWrt Supported
- Embedded System MT7976CN
- Has Mimo Status
- Embedded System IEEE 802.11b/g/n/ax
- Embedded System IEEE 802.11a/n/ac/ax
- Dual-Radio Wireless Embedded System
- Wireless Embedded System
- Dual-Band
- Embedded System
- English Documentation