TP-LINK Archer VR1200v
From TechInfoDepot
Jump to navigationJump to search
| abgn+ac (AC1200) | |
|---|---|
| AC1200 Wireless Dual Band Gigabit VoIP VDSL/ADSL Modem Router | |
|
| |
| Homepage | Product page (MY) |
| Wikipedia | TP-Link |
| WikiDevi.wi-cat.ru | TP-LINK Archer VR1200v |
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Status Unknown |
| OpenWrt | Work in Progress |
| Tomato any flavor | Incompatible |
| Gargoyle | Status Unknown |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | TP-LINK Archer VR1200v |
| FCC ID (fcc.io) | none specified |
| FCC ID (fcc.report) | none specified |
| Type | wireless router, dsl modem |
| Series | Archer |
| CPU1 | EcoNet EN7513GT |
| CPU1 Type | MIPS 34Kc |
| CPU1 Speed | 900 MHz |
| Flash1 Chip | GigaDevice GD25Q127CSIG |
| Flash1 Size | 16 MiB 16,777,216 B <br />131,072 Kib <br />16,384 KiB <br />128 Mib <br />0.0156 GiB <br /> (SPI NOR) |
| RAM1 Size | 128 MiB 134,217,728 B <br />1,048,576 Kib <br />131,072 KiB <br />1,024 Mib <br />0.125 GiB <br /> (DDR3 SDRAM) |
| RAM1 Chip | ESMT M15T1G1664A-DEB |
| ETH chip1 | EcoNet EN7513GT |
| Switch | EcoNet EN7513GT |
| DSL Ports | 1 |
| RJ11 Ports (VOIP/POTS) | 2 |
| Ethernet Port Count |
1-1GbE-WAN 4-1GbE-LAN |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u/3ab |
|
802dot11 OUI: none specified | |
| Expansion IF types | USB 2.0 |
| USB ports | 1 |
| USB Hub Compatible | Untested |
| Power | 12 VDC, 1 A |
| Connector type | barrel |
|
Flags: | |
|
Additional chips | |
| Other | |
|
| |
| Manuf/OEM/ODM | TP-LINK |
| 3rd Party Firmware Support |
OpenWrt • (List | Dev | DLs) |
| Retail | |
| ASIN |
B07XFWWL57 multiple uses |
| Country of manuf | China |
| Radio 1 | |
| Chip1 | MediaTek MT7592N |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 2x2:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Radio 2 | |
| Chip1 | MediaTek MT7612EN |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 2x2:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a/n/ac |
| 802.11ac | up to 867 Mbps |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 5 GHz |
For a list of all currently documented EcoNet (MediaTek) SoC's with specifications, see EcoNet (MediaTek).
For a list of all currently documented MediaTek chipsets with specifications, see MediaTek.
For a list of all currently documented TP-LINK devices with specifications, see TP-LINK.
Overview
- TP-LINK Archer VR1200v - AC1200 (VDSL2/VoIP/WLAN) • Teardown
- CPU: EcoNet EN7613GT @900MHz 1C/2VPE/4TC (MIPS 34Kc)
- Flash: GigaDevice GD25Q127CSIG - SPI NOR 104MHz (16MB)
- RAM: ESMT M15T1G1664A-DEB - DDR3 SDRAM (128MB)
- WLAN: MediaTek MT7592N - 2.4GHz 2T2R (802.11bgn)
- • MediaTek MT7612EN - 5GHz 2T2R (802.11an/ac)
- • Skyworks SKY85734-11 - 5GHz 23dBm (FEM)
- VDSL: EcoNet EN7556N - ADSL/VDSL LD/AFE
- SLIC: Microsemi Le9642PQC - Dual SLIC (VoIP)
- Ports: 1x WAN (1G), 4x LAN (1G), 1x DSL, 2x FXS
Flashing
| NOTE: During configuration or flashing a device, the only things that should be hooked to the device is the computer and power. |
Flashing OpenWrt
Support started version: Work in progress
Current supported version: Work in progress
Current supported version: Work in progress
LAN Hardware: Built-in MT7530 to SoC
Comment:
Minimal support
Comment:
Minimal support
Please insert instructions here
Pictures
See also
- TP-LINK Archer VR200 - AC750 (VDSL2) • PPage
- TP-LINK Archer VR200v - AC750 (Annex B/J + VoIP/DECT) • PPage
- TP-LINK Archer VR900 v1.0 - AC1900 (VDSL2/ADSL2+) • PPage
- TP-LINK Archer VR900v (v1.0) - AC1900 (VDSL2/VoIP/WLAN)
- TP-LINK Archer VR1200v - AC1200 (VDSL2/VoIP/WLAN) •
Categories:
- TP-LINK
- Embedded system/wireless router
- Embedded system/dsl modem
- Embedded System EcoNet
- Embedded System EN7513GT
- EcoNet
- Embedded System MIPS 34Kc
- Embedded System
- Manuf TP-LINK
- OpenWrt Supported
- Embedded System MediaTek
- Embedded System MT7592N
- MediaTek
- Has Mimo Status
- Embedded System IEEE 802.11b/g/n
- Embedded System MT7612EN
- Embedded System IEEE 802.11a/n/ac
- Dual-Radio Wireless Embedded System
- Wireless Embedded System
- Dual-Band
- English Documentation