Beelink X2
From TechInfoDepot
Jump to navigationJump to search
| bgn (N150) | |
|---|---|
| Smart Android TV Box | |
| WikiDevi.wi-cat.ru | Beelink X2 |
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Status Unknown |
| OpenWrt | Supported |
| Tomato any flavor | Incompatible |
| Gargoyle | Status Unknown |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | Beelink X2 |
| FCC ID (fcc.io) | none specified |
| FCC ID (fcc.report) | none specified |
| Type | Android media player, media player |
| CPU1 | Allwinner H3 |
| CPU1 Type | ARMv7-A Cortex-A7 |
| CPU1 Speed | 1.2 GHz ( 4 cores ) |
| Flash1 Chip | Foresee NCEFES78-08G |
| Flash1 Size | 8 GiB 8,192 MiB <br />8,589,934,592 B <br />67,108,864 Kib <br />8,388,608 KiB <br />65,536 Mib <br /> (eMMC) |
| RAM1 Size | 1 GiB 1,024 MiB <br />1,073,741,824 B <br />8,388,608 Kib <br />1,048,576 KiB <br />8,192 Mib <br /> (DDR3) |
| RAM1 Chip | SpecTek PE029-125-F1618 x 2 |
| ETH chip1 | Allwinner H3 |
| Ethernet Port Count | 1-100MbE-LAN |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u |
| Stock bootloader | U-Boot |
| Stock FW OS | Linux 3.4.39 Android 4.4.2 |
| Expansion IF types | USB 2.0, MicroSD Card slot |
| USB ports | 2 |
| SD/MMC Slots | 1 |
| USB Hub Compatible | Untested |
| Power | 5 VDC, 2 A |
| Connector type |
barrel 5.5 mm (OD) 2.1 mm (ID) 9.5 mm (LEN) |
| Serial Port (UART) | yes, 4-pin header, unpopulated, 3.3V TTL, (115200 8N1) |
|
Flags: | |
|
| |
| Other | |
|
| |
| Manuf/OEM/ODM | Roofull Technologies |
| 3rd Party Firmware Support |
Armbian, OpenWrt • (List | Dev | DLs) |
| Retail | |
| Availability | End of Life |
| (Est.) release date | May 2015 |
| Country of manuf | China |
| Radio 1 | |
| Radio1 module | unknown |
| Radio1 module IF | SDIO (module) |
| Chip1 | Realtek RTL8189ETV |
| Wireless interface OUI | 34:C3:D2 |
| Antenna Connector Type | int. antenna |
| MIMO status | 1x1:1 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| 802.11n | up to 150 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 2.4 GHz |
For a list of all currently documented Allwinner SoC's with specifications, see Allwinner.
For a list of all currently documented Realtek chipsets with specifications, see Realtek.
For a list of all currently documented Beelink devices with specifications, see Beelink.
- • 150 Mbps - 1SS 2.4GHz 802.11n (40MHz chan.) = N150 class
Overview
"TRIG" and "X2_V3.1.1_20160224" is silkscreened on the mainboard of the unit populating this entry. Earlier examples are reported to use the AP6181 module for WiFi.
Links of Interest
Reviews
Flashing
| NOTE: During configuration or flashing a device, the only things that should be hooked to the device is the computer and power. |
Flashing OpenWrt
Target: sunxi
Subtarget: cortexa7
Package architecture: arm_cortex-a7_neon-vfpv4
Supported Since Commit
Support started version: 25.12.0
Current supported version: 25.12.1
Subtarget: cortexa7
Package architecture: arm_cortex-a7_neon-vfpv4
Supported Since Commit
Support started version: 25.12.0
Current supported version: 25.12.1
WLAN Hardware: Realtek RTL8198ETV
WLAN Comment: Some versions have AP6181 WiFi
Installation method(s):
SD card
Recovery method(s):
SD card
WLAN Comment: Some versions have AP6181 WiFi
Installation method(s):
SD card
Recovery method(s):
SD card
| git • >> |
|---|
sunxi: add support for Beelink X2 Specifications: - SoC: Allwinner H3 Quad Cortex-A7 1.2GHz - Flash: 8GB eMMC - RAM: 1GB DDR3 - Ethernet: 1x100M - Wifi: RTL8189FTV or AP6181 - 1x USB-A Host - 1x USB-A Host/Device - 2x Button - 2x LED - HDMI, SPDIF, IR Install by following standard SD card flashing instructions. Image can also be flashed to eMMC. |
Categories:
- Beelink
- Embedded system/Android media player
- Embedded system/media player
- Embedded System Allwinner
- Embedded System H3
- Allwinner
- Embedded System ARMv7-A
- Embedded System Cortex-A7
- Manuf Roofull Technologies
- OpenWrt Supported
- Embedded System Realtek
- Embedded System RTL8189ETV
- Realtek
- Has Mimo Status
- Embedded System IEEE 802.11b/g/n
- Single-Radio Wireless Embedded System
- Wireless Embedded System
- Single-Band
- Embedded System
- English Documentation