Dell SonicPoint ACe (APL26-0AE)
From TechInfoDepot
Jump to navigationJump to search
| abgn+ac (AC1750) | |
|---|---|
| Dual Band 802.11ac Wireless Access Point | |
|
| |
| Wikipedia | Dell |
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Status Unknown |
| OpenWrt | Supported |
| Tomato any flavor | Incompatible |
| Gargoyle | Status Unknown |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | Dell SonicPoint ACe |
| Model Part Number | APL26-0AE |
| FCC ID (fcc.io) | none specified |
| FCC ID (fcc.report) | none specified |
| Type | access point |
| CPU1 | Qualcomm Atheros QCA9550 |
| CPU1 Type | MIPS 74Kc |
| CPU1 Speed | 720 MHz |
| Flash1 Chip | Brand? Model? |
| Flash1 Size | 32 MiB 33,554,432 B <br />262,144 Kib <br />32,768 KiB <br />256 Mib <br />0.0313 GiB <br /> (SPI NOR) |
| RAM1 Size | 256 MiB 268,435,456 B <br />2,097,152 Kib <br />262,144 KiB <br />2,048 Mib <br />0.25 GiB <br /> (DDR2) |
| RAM1 Chip | Brand? Model? |
| ETH chip1 | Qualcomm Atheros QCA9550 |
| Switch | Qualcomm Atheros QCA8334 |
| Ethernet Port Count | 2-1GbE-LAN |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u/3ab |
|
802dot11 OUI: none specified | |
| Stock bootloader | U-Boot |
| Expansion IF types | USB 2.0 |
| USB ports | 1 |
| USB Hub Compatible | Untested |
| PoE | 802.3at, standard |
| Power | 100-200 VAC ~ ? Hz, 0.8 A |
| Connector type | AC (direct) |
| Serial Port (UART) | yes, 3.3V TTL, (115200 8N1) |
|
| |
|
| |
| Other | |
|
| |
| 3rd Party Firmware Support |
OpenWrt • (List | Dev | DLs) |
| Retail | |
| Availability | End of Life |
| End of Life date | 2022 |
| Radio 1 | |
| Chip1 | Qualcomm Atheros QCA9550 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 3x3:3 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| 802.11n | up to 450 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Radio 2 | |
| Chip1 | Qualcomm Atheros QCA9890 |
| Wireless interface OUI | none specified |
| Antenna Connector Type | none specified |
| MIMO status | 3x3:3 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a/n/ac |
| 802.11ac | up to 1300 Mbps |
| 802.11n | up to 450 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 5 GHz |
For a list of all currently documented Qualcomm Atheros (QCA) chipsets with specifications, see Qualcomm Atheros.
For a list of all currently documented Dell devices with specifications, see Dell.
Flashing
| NOTE: During configuration or flashing a device, the only things that should be hooked to the device is the computer and power. |
Flashing OpenWrt
Target: ath79
Subtarget: generic
Package architecture: mips_24kc
Supported Since Commit
Support started version: 24.10.0
Current supported version: 24.10.3
Subtarget: generic
Package architecture: mips_24kc
Supported Since Commit
Support started version: 24.10.0
Current supported version: 24.10.3
LAN Hardware: Qualcomm Atheros QCA8334
LAN Comment: PoE input on LAN1
WLAN Hardware: Qualcomm Atheros QCA9550, Qualcomm Atheros QCA9890
WLAN Comment: 2.4Ghz 3x3 MIMO, 5Ghz 3x3 MIMO
Installation method(s):
see git-commit
Recovery method(s):
see git-commit
LAN Comment: PoE input on LAN1
WLAN Hardware: Qualcomm Atheros QCA9550, Qualcomm Atheros QCA9890
WLAN Comment: 2.4Ghz 3x3 MIMO, 5Ghz 3x3 MIMO
Installation method(s):
see git-commit
Recovery method(s):
see git-commit
| git • >> |
|---|
ath79: add support for Dell SonicPoint ACe APL26-0AE
Dell/SonicWall APL26-0AE (marketed as SonicPoint ACe) is a dual band
wireless access point. End of life as of 2022-07-31.
Specification
SoC: QualcommAtheros QCA9550
RAM: 256 MB DDR2
Flash: 32 MB SPI NOR
WIFI: 2.4 GHz 3T3R integrated
5 GHz 3T3R QCA9890 oversized Mini PCIe card
Ethernet: 2x 10/100/1000 Mbps QCA8334
port labeled lan1 is PoE capable (802.3at)
USB: 1x 2.0
LEDs: LEDs: 6x which 5 are GPIO controlled and two of them are dual color
Buttons: 2x GPIO controlled
Serial: RJ-45 port, SonicWall pinout
baud: 115200, parity: none, flow control: none
Before flashing, be sure to have a copy of factory firmware, in case You
wish to revert to original firmware.
All described procedures were done in following environment:
ROM Version: SonicROM (U-Boot) 8.0.0.0-11o
SafeMode Firmware Version: SonicOS 8.0.0.0-14o
Firmware Version: SonicOS 9.0.1.0
In case of other versions, following installation instructions might be
ineffective.
Installation
1. Prepare TFTP server with OpenWrt sysupgrade image and rename that
image to "sp_fw.bin".
2. Connect to one of LAN ports.
3. Connect to serial port.
4. Hold the reset button (small through hole on side of the unit),
power on the device and when prompted to stop autoboot, hit any key.
The held button can now be released.
5. Alter U-Boot environment with following commands:
setenv bootcmd bootm 0x9F110000
saveenv
6. Adjust "ipaddr" (access point, default is 192.168.1.1) and "serverip"
(TFTP server, default is 192.168.1.10) addresses in U-Boot
environment, then run following commands:
tftp 0x80060000 sp_fw.bin
erase 0x9F110000 +0x1EF0000
cp.b 0x80060000 0x9F110000 $filesize
7. After successful flashing, execute:
boot
8. The access point will boot to OpenWrt. Wait few minutes, until the
wrench LED will stop blinking, then it's ready for configuration.
Known issues
Initramfs image can't be bigger than specified kernel size, otherwise
bootloader will throw LZMA decompressing error. Switching to lzma-loader
should workaround that.
This device has Winbond 25Q256FVFG and doesn't have reliable reset, which
causes hang on reboot, thus broken-flash-reset needs to be added. This
property addition causes dispaly of "scary" warning on each boot, take
this warnig into consideration.
|
Categories:
- Dell
- Embedded system/access point
- Embedded System Qualcomm Atheros
- Embedded System QCA9550
- Qualcomm Atheros
- Embedded System MIPS 74Kc
- Embedded System
- Embedded System QCA8334
- OpenWrt Supported
- Has Mimo Status
- Embedded System IEEE 802.11b/g/n
- Embedded System QCA9890
- Embedded System IEEE 802.11a/n/ac
- Dual-Radio Wireless Embedded System
- Wireless Embedded System
- Dual-Band
- English Documentation