Netgear WN3500RP
| abgn (AN600) | |
|---|---|
| Universal Dual Band WiFi Extender | |
|
| |
| Support | Support page |
| Wikipedia | Netgear |
| WikiDevi.wi-cat.ru | Netgear WN3500RP |
| 3rd Party Firmware | |
| dd-wrt | Status Unknown |
| OpenWrt | Status Unknown |
| Tomato any flavor | Status Unknown |
| Platform | |
| Brand • Model • Rev | Netgear WN3500RP |
| FCC ID (fcc.io) | PY312300208 |
| FCC ID (fcc.report) | PY312300208 |
| IC ID | 4054A-12300208 |
| Type | extender |
| CPU1 | Broadcom BCM5358B0 |
| CPU1 Type | MIPS 74K |
| CPU1 Speed | 500 MHz |
| Flash1 Chip | Brand? Model? |
| Flash1 Size | ? MiB |
| RAM1 Size | 64 MiB 67,108,864 B <br />524,288 Kib <br />65,536 KiB <br />512 Mib <br />0.0625 GiB <br /> |
| RAM1 Chip | Winbond W9751G6JB-3 |
| ETH chip1 | Broadcom BCM5358B0 |
| Ethernet Port Count | 1-100MbE-LAN |
| Wired Standard | IEEE 802.3i/3u |
| Expansion IF types | USB 2.0 |
| USB ports | 1 |
| USB Hub Compatible | Untested |
| Power | ? VDC, ? A |
| Connector type | AC (direct) |
|
Flags: | |
|
| |
| Other | |
|
Default SSID: NETGEAR_EXT (3 addl. devices) | |
| Manuf/OEM/ODM | Foxconn U12H214 |
| Retail | |
| FCC approval date | 09 September 2012 |
| (Est.) release date | 06 October 2012 |
| UPC |
606449087468 (UPC DB, On eBay) |
| ASIN |
B009MIGCW6 |
| Country of manuf | China |
| Radio 1 | |
| Chip1 | Broadcom BCM5358B0 |
| Wireless interface OUI | 20:E5:2A |
| Antenna Connector Type | U.FL |
| MIMO status | 2x2:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Radio 2 | |
| Chip1 | Broadcom BCM43236B |
| Wireless interface OUI | 20:E5:2A |
| Antenna Connector Type | U.FL |
| MIMO status | 2x2:2 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a/n |
| 802.11n | up to 300 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| WiFi Operating Frequency | 5 GHz |
For a list of all currently documented Broadcom chipsets with specifications, see Broadcom.
For a list of all currently documented Netgear devices with specifications, see Netgear.
Overview
The 5GHz radio is using two Skyworks ( / SiGe) SE5005L / 5005L power amplifier ICs.
The 2.4GHz radio is using two Skyworks ( / SiGe) SE2598L / 2598L power amplifier ICs.
There is a Wolfson Microelectronics WM8955 (WM8955LS) DAC on-board for the 3.5mm audio jack.
Per the manual, the default SSID is NETGEAR_EXT.
- Netgear
- Embedded system/extender
- Embedded System Broadcom
- Embedded System BCM5358B0
- Broadcom
- Embedded System MIPS 74K
- Embedded System
- Manuf Foxconn
- Has Mimo Status
- Embedded System IEEE 802.11b/g/n
- Embedded System BCM43236B
- Embedded System IEEE 802.11a/n
- Dual-Radio Wireless Embedded System
- Wireless Embedded System
- Dual-Band
- English Documentation